menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Witam,

Bardzo bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższych zadań, ponieważ nie mam zielonego pojecia o co w nich chodzi, a potrzebuję je na zaliczenie z przedmiotu

8. Ile wyniesie ulga inwestycyjna za rok 1999 i premia dodatkowa
w 2000 roku z tytułu poniesionych nakładów na linię kontrolnopomiarową
do utrzymania parametrów ISO 2002, przy następujących
założeniach:

a. wskaźnik rentowności w 1998 - 9%,
b. firma nie zalega ze zobowiązaniami publicznoprawnymi,
c. nakłady w wysokości 800tys.zł zostały poniesione i potwierdzone
zapłaconymi w 1999r fakturami VAT,
d. dochód przed opodatkowaniem wyniósł w 1999r 2,Omln zł.
Uzasadnij wysokość skali %% podstawy opodatkowania. Dochód w 2000r
należy przyjąć w identycznej wysokości jak w 1999r.


9. Oblicz dźwignię finansową firmy przy pomocy wzorów 1-:4 przy
następujących założeniach:
Wielkość majątku ogółem 82.600, kapitał własny 33.400, odsetki 10.000,
sprzedaż 190.000. Proszę zaproponować podział zysku pomiędzy
akcjonariuszy przyjmując liczbę akcji 10.000. Ile wynosiłoby DFL przy nie
korzystaniu z kapitału obcego?
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Dźwignia finansowa (z ang. financial leverage) – to określenie zjawiska zwiększenia tempa pomnażania zysku kapitałów firmy dzięki dużemu zaangażowaniu kapitałów obcych (np. z kredytu bankowego albo z emisji papierów dłużnych). Gdy występuje efekt dźwigni finansowej to zjawisko takie wskazuje na efektywne wykorzystanie zaangażowanych w danej firmie kapitałów. Stosowanie dźwigni finansowej polega przede wszystkim na powiększaniu udziału długu w kapitale firmy, po to by zwiększeniu uległ poziom dochodowości ,(czyli stopy zwrotu) z kapitału własnego. Wykorzystanie kapitałów obcych w dużej mierze pozwala na zwiększenie przychodów pochodzących ze sprzedaży w stosunku do tych, jakie możliwe są do osiągnięcia przy finansowaniu działalności tylko swoimi środkami. Do chwili, kiedy koszt obcych kapitałów jest niższy od rentowności majątku, firma zyskuje inne korzyści, jakie wyrażają się wzrostem rentowności kapitałów. Wzrost rentowności kapitału ponad rentowność kapitału ogółem, na skutek zaangażowania kapitału obcego, jest określany efektem działania dźwigni finansowej. Narzędzie, przy pomocy, którego małą sumą pieniędzy można kontrolować kontrakt o dużo większej wartości, oraz relacja pomiędzy kapitałem o stałym oprocentowaniu, jakie zostało pożyczone przez firmę a pomiędzy wartością zainwestowanego kapitału. O występowaniu dźwigni finansowej mówi się wtedy, gdy rentowność kapitałów netto firmy jest wyższa aniżeli rentowność jej kapitałów całkowitych, które stanowią sumę własnych kapitałów i obcych (do wyliczenia rentowności kapitałów własnych do ustalenia zjawiska "dźwigni" jest przyjmowany rzeczywiście zrealizowany wynik netto, a do wyliczenia rentowności kapitału skorygowany wynik netto, – który jest powiększony o zapłacone odsetki od kredytów. Pomniejszony jest o podatek naliczony zgodnie z właściwą skalą od kwoty tych odsetek). Gdy rentowność kapitałów firmy jest mniejsza od rentowności kapitału występuje tak zwane zjawisko. "maczugi finansowej," (gdy jest zaangażowanie kapitałów obcych powodujące obniżenie rentowności kapitałów firmy).
Poziom dźwigni finansowej wylicza się według wzoru:
, gdzie:
•    Zo oznacza zysk operacyjny, jaki się uzyskuje przed uwzględnieniem odsetek bankowych zaciągniętych od kredytów długoterminowych,
•    Zb oznacza zysk brutto już po uwzględnieniu odsetek bankowych.
Efekt dźwigni finansowej ma różne przyczyny:
•    Koszt długu dla przedsiębiorstwa jest generalnie mniejszy od kosztu kapitału własnego.
•    Inwestorzy, którzy angażują kapitał własny, ponoszą wyższe ryzyko na zainwestowanym kapitale aniżeli pożyczkodawcy, w konsekwencji oczekują oni wyższej stopy zwrotu z kapitału.
•    Na mniejszy koszt długu w stosunku do kosztu własnego kapitału wpływa efekt osłony podatkowej.
•    Oddziaływanie dźwigni finansowej możliwe jest dzięki efektywnemu kosztowi wykorzystywanego kapitału obcego, który jest mniejszy od płaconych odsetek. Stanowią one koszt uzyskania przychodu i jednocześnie zmniejszają podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Więcej o: Dzwignia finansowa
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...