menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
1)Pocisk o masie 25g został wystrzelony z karabinu , uzyskując prędkość 700 m/s przy opuszczeniu lufy długości 50cm.oblicz średnią prędkość  pocisku w lufie oraz siłę jaką działały gazy prochowe , jeżeli 3/4 zostało zużyte na opory ruchu.
2)wyjaśnij na czym polega względność ruchu?
3)Marta i Jacek wyjeżdżają na rowerową wycieczkę spotkali się w połowie drogi od swoich miejsc zamieszkania, oddalonych o 8km.Marta jechała ze średnią prędkością 8 km/h, a Jacek 12km/h.Marta wyjechała z domu o godzinie 14,00. O której godzinie się spotkali?o której godzinie wyjechał z domu Jacek?
4)Oblicz wartość siły, jaką należy działać na ciało o masie 10kg,aby podnieść je do góry ruchem jednostajnie przyśpieszonym prostoliniowym z przyśpieszeniem 0,5m/s*2(kwadratowych) opory ruchu pomijamy, przyjmij g=10m/s kwadratowych
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
2 - Względność ruchu to właściwość ruchu (zjawiska fizycznego) polegająca na tym, że do jego opisu potrzebny jest ukłąd odniesienia - inne ciało lub układ ciał.
Dopiero wybranie ciała - układu odniesienia pozwala coś mówić o ruchu lub spoczynku ciała.
Konsekwencją tej własności ruchu jest fakt, że istnieją układy względem których ciało porusza się i równocześnie istnieją układy, względem których ciało spoczywa.
Względem wybranego układu ciało może poruszać się ruchem jednostajnym, a względem innego ruchem przyspieszonym i to niejednostajnie.
Wybór układów odniesienia nie jest niczym ograniczony poza faktem, że układem odniesienia musi być jakieś ciało.

Jeden dokładnie opisałam jakbyś nie skumał :D
Jedziesz autobusem, drzewa wzdłuż drogi poruszają się względem autobusu czyli jednocześnie masz wrażenie jakby to drzewa "uciekały" a autobus był w spoczynku (względem Ciebie). Z kolei osoba stojąca na przystanku widzi, że to autobus porusza się względem niej. Wniosek: ruch możemy określić tylko względem jakiegoś punktu odniesienia >> ruch jest względny.


*chmury znajdują sie w ruchu względem lecącego samolotu; *drzewa znajdują sie w ruchu wzgledem ludzi jadących autobusem; *jadące auto znajduje się w ruchu wzgledem ludzi stojących na chodniku; *pasażer jadącego tramwaju znajduje sie w ruchu względem budynków; *pasażer jadącego auta znajduje wie w spoczynku względem auta; *jabłon znajduje sie w ruchu względem spadającego jabłka;


3. Uwaga podmień dane:

Najpier policzmy ile czasu marta jechałą na to spotkanie:
V = 16 km/h
s = 4 km ---> połowa odległosci miedzy ich domami.

t = s/V
t = 4km / 16 km/h
t = 0.25h = 15 min

Marta dojechała na miejsce po 15minutach więc była tam o 14.15
Teraz policzmy czas Jacka
V = 20km/h
s = 4km

t = s/V
t = 4km / 20km/h
t= 0.2h = 12 min

skoro jacek jechał 12 minut a na miejscu był o 14.15 z domu wyjechał o godzinie 14.03
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...