Doryna jest jedna z drugoplanowych bohaterek komedii Skąpiec Moliera. Mieszka w domu Orgona i pełni role doradcy oraz służącej. Jest szanowana osoba i uważana jako część rodziny.
Doryna jako członek rodziny była szanowana przez resztę domowników. Jej zdanie często bardzo się liczylo. Była informatorka Orgona, co dzieje się w domu podczas jego nieobecności, opowiadała, co robili pozostali członkowie rodziny, jak się czuli. Jako zaufana osoba mogła wygłaszać swe zdanie w wielu sprawach, a inni bardzo cenili sobie jej uwagi. Doryna była, bowiem rozsądna kobieta, kierująca się tylko i wyłącznie dobrem rodziny. Zależało jej na szczęściu domowników i chciała zrobić wszystko, aby tego szczęścia nikt nie zachwiał. Nie była naiwna kobieta, ulęgająca jakimkolwiek wpływom. Miała własne zdanie. Nie dala się łatwo oszukać lub omamić jak Orgon. Była odporna na kłamstwa i obłudę Tartuffa. Była negatywnie nastawiona do Tartuffa i potrafiła wyrazić na glos swoja opinie o tym człowieku. Cały czas widziała jego działania mające za zadanie omamić Orgona. Nawet próbawała pana domu uświadomić, ale jej tak jak każdemu innemu domownikowi się to nie udało.
Doryna w komedii była tez postacią wprowadzającą nieco komizmu. Inni domownicy strasznie przejęci głupotą Orgona, próbowali na wszelkie sposoby pokazać mu prawdę. doryna jedynie wygłaszała swoja opinie a czasem w sposób cyniczny lub komiczny próbawała skwintowac cala rozmowę. Dobrze jest to ukazane we fragmencie aktu I sceny 4 ?Teraz idę na górę do pani i powiem,
jak wielce pan się cieszy jej wróconym zdrowiem?
Odpowiada w rozmowie, w której pan domu cały czas wypytuje o zdrowie Tartuffa, a nic nie interesuje się żona.
W kolejnych scenach Doryna pokazuje ze nie boi się mówić swojego zdania panu domu nawet, jeżeli nie jest to zgodne z poglądami Orgona. Nie lęka się mimo ze pan mówi jej: ?Słuchaj no, moja panno. Odwagi nabierasz,
która wcześniej czy później będzie ukarana?
Jako bliska osoba Marianny nie pozwala jej poddać się woli ojca w sprawie poślubienia Tartuffa. Doryna doradza jej, aby przeciwstawiła się Orgonowi i walczyła o swoje prawa. Jako doradczyni pragnie sprawiedliwości i szczęścia dla Marianny. W swych radach jest tak szczera ze córka Orgona, na słowa doryny:
?Skąd pewność, że te słowa ? to głos serca szczery i że ci rzeczywiście tak miłym Walery? Wreszcie odpowiada:
?Wątpiąc o tym, Doryno, krzywdzisz mię dotkliwie,
wszak nie umiem zatajać uczuć, jakie żywię?.
W scenie 2 aktu III na glos mówi o obłudzie Tartuffa w jego obecności. Gdy ten zakrywa jej wdzięki chusteczką, Doryna mówi mu prosto w oczy ze ona rządzy do niego nie czuje. Dziwi się tez ze tak porządny religijny człowiek jest czuły na wdzięki kobiet.
Na koniec komedii wyraża swe ubolewanie w związku z planowanym ślubem Marianny. Bardzo się przejmuje jej losem i nieszczęściem. Chce zrobić wszystko, co można by do owego wydarzenia nie doszło, mówi o tym fragment: ?i spróbujmy obalić, dowcipem lub gwałtem??.
Doryna w komedii pełni role doradcy rodziny. Jest jej stróżem, który zawsze czuwa nad jej szczęściem i porządkiem. Zawsze służy rada i nie boi się wygłaszać swoich poglądów. Jest bardzo ważna osoba w rodzinie, której na sercu cały czas leży dobro rodziny i próbuje o to walczyć. Przewyższa ona swą inteligencją chlebodawców. Przeciwstawia się obłudzie i nie skrywa się z tym. Czasem wprowadzała tez elementy komizmu.