menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Napisz streszczenie przypowiesci o synu marnotrawnym.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
W pewnym mieście żył ojciec posiadający dwóch synów. Jeden z nich – wiódł zawsze życie hulaszcze, nie stronił od zabawy, od trunków ani od kobiet. Nie pomagał ojcu w jego pracach, nie udzielał się w życiu domowym. Drugi z synów był zaprzeczeniem swego brata – wspomagał ojca, był cichy, spokojny. Najważniejszą dla niego wartością stanowiła rodzina czyli ojciec. Pewnego dnia młodszy z braci poprosił ojca by ten dał mu część majątku jaka była dla niego przeznaczona. Otrzymując pieniądze, porzucił dom rodzinny i opuścił zrozpaczonego ojca. Jego dni wypełniała znowu zabawa i trwonienie majątku. Wreszcie gdy zabrakło mu pieniędzy i jadał razem ze świniami, a nikt z jego przyjaciół nie chciał mu pomóc, postanowił, że wróci do domu rodzinnego. Tak też uczynił. Gdy tylko powrócił do domu, ojciec nakazał wydać na jego cześć wystawną ucztę i przyodziać go w najlepsze stroje. Decyzja ojca wzbudziła w drugim synu – zdziwienie, niedowierzanie i zazdrość. Na pytanie o decyzję ojca usłyszał od niego: Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko co moje należy do ciebie. A trzeba się cieszyć z tego, że ten brat twój umarły był a znów ożył, zaginął, a odnalazł się.
Symbolika i główne wątki
W przypowieści tej Jezus zilustrował czym jest miłosierdzie i jak wielką wartość postawa taka posiada. Jest to także opowieść o tym jak wiele dobrego może przynieść człowiekowi, umiejętność przyznania się do swojego grzechu i uznanie swojej małości i niedoskonałości. Co nie oznacza, iż postawa starszego brata była nie godna naśladowania. Przypowieść ta daje nadzieję tym, którzy zeszli z właściwej drogi, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Do współczesnego słownika przeszło pojęcie SYN MARNOTRAWNY co oznacza człowieka, który uznał swoją słabość, powrócił i postanowił o swojej zmianie. Jest to postawa pozytywna, godna naśladowania.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...