menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Jakie jest znaczenie wód podziemnych
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 3 nie lubi

3 odpowiedzi

more_vert
Możesz skorzystać z tego http://www.esciagi.info/wody-podziemne-rzeki-ich-znaczenie-i-wykorzystanie-gospodarcze,1203

____________________________________________________________
„Mówisz, że ja ci pomogłam. Była to moja przyjemność, tańczyłam mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
more_vert
nie bardzo mi to pomogło bo nie moge tego otworzyc ;)
more_vert
już podmieniłam, więc powinno być w porządku
more_vert
Wody podziemne mają ogromne znaczenie dla ogólnego bilansu wodnego na danym obszarze. Badania przeprowadzone przez Polską Akademię Nauk dowiodły, że uczestniczą one aż w ok. 55% w zasilaniu odpływu powierzchniowego (czyli w zasilaniu rzek). Wody podziemne mają ponadto nieocenione znaczenie gospodarcze. Pozostają nadal głównym rezerwuarem wód pitnych dla potrzeb ludności i przemysłu spożywczego (oraz hodowli), mimo że w wielu aglomeracjach miejskich wykorzystuje się dla tych celów również (a czasami głównie) wody powierzchniowe. Wykorzystanie wód powierzchniowych wiąże się jednak z koniecznością kosztownego ich oczyszczania i uzdatniania a ponadto główne ścieki tych wód (rzeki) są często nazbyt oddalone od miejsc osadnictwa. Daje się to zauważyć zwłaszcza na rzadko zaludnionych obszarach wiejskich.

Zasoby wód podziemnych podlegają dużym wahaniom, w zależności od wielkości opadów. Szacuje się, że w warstwie zaskórnej i gruntowej zalega średnio 110-120 km3 wody. Do tego odchodzą zasoby wód głębinowych, trudne do jednoznacznego oszacowania ilościowego. Ilość wód podziemnych (tudzież ich uwarstwienie na danym obszarze) zalety od budowy geologicznej i stratygrafii wierzchnich warstw litosfery oraz - w przypadku wód zaskórnych i gruntowych, podlegających odparowaniu - od rozkładu temperatur dobowych i rocznych. Z badań wynika, że bardziej zasobne w tego rodzaju wody są obszary górskie, doliny dużych rzek i obszary krasowe. W górach i na wyżynach, w związku z ich urozmaiconą budową geologiczną, występują też najbardziej wydajne źródła wód mineralnych o różnym składzie chemicznym, a także wód termalnych (cieplic).

;]
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt 2 nie lubi
more_vert
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wody_podziemne warto czasami skorzystać z wyszukiwarki, pozdrawiam :)
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...