menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Opisz powstanie wszechświata.

Proszę o pomoc ! : <
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
WSTĘP
Około 15 miliardów lat temu istniała niewyobrażalnie mała, niezwykle gorąca kula.W chwili powstania wszechświata była ona wilokrotnie mniejsza od atomu. W środku znajdowało się wszystko to, co potrzebne jest do jego utworzenia, chociaż materia, czyli wszystko to, co nas otacza, i siły nie przypominały tych, które znamy dzisiaj.
Nagle zaczęła ona pęcznieć jak balon, aby w chwilę później stworzyć największą rzecz jaka istnieje – wszechświat. A także: energię, przestrzeń i czas. Powstały one w wyniku Wielkiego Wybuchu – największej eksplozji wszechczasów. Była ona tak gigantyczna, że uczestnicząca w niej materia nadal pędzi we wszystkich kierunkach z oszałamiającą prędkością.
Na pytanie, co było przed Wielkim Wybuchem odpowiedź jest jedna – nic.

JAK POWSTAWAŁ WSZECHŚWIAT?

Pierwsze trzy minuty istnienia wszechświata miały bardzo dramatyczny przebieg. Po około 10-34 sekundy energie ruchów cieplnych stały się mniejsze od energii potrzebnej do ujednolicenia oddziaływań jądrowych:
- Silnych - kwarki
- Elektrosłabych – leptony

Pojawiły się pierwsze zróżnicowania przyrody. Część cząstek oddziaływała tylko elektrosłabo, nazywamy je leptonami. a inne odziałowywały – silnie były to kwarki. Elektron stał się zauważalnie inny od swojego neutrino. Tak samo stało się z innymi leptonami. Kwarki uwięzione zostały w hadronach. Po jednodziesięciomilionowej sekundzie świat ostygł na tyle, że energia ruchów cieplnych nie pozwalała już na powszechną kreację w wyniku zderzeń cząstek par: proton anty proton, lub neutron anty neutron. Istniejące pary zmieniały się w inne cząsteczki- fotony (kwant – najmniejsza porcja- energii pola elektromagnetycznego). Pozostała względnie niewielka nadwyżka protonów i neutronów nad ich antycząstkami wynikała prawdopodobnie ze złamania parzystości przez oddziaływanie słabe. Pod koniec pierwszej sekundy istnienia wszechświata stał się on przeźroczysty dla neutrii. Pod koniec dziesiątej sekundy temperatura opadła na tyle, że było za zimno, aby elektrony nie były w stanie więcej się łączyć. Istniejące pary elektronów zmieniały się. Podobnie jak w sprawie protonów pozostała nadwyżka elektronów. Pierwsze złożone jądra atomowe – jądra deuteru – zbudowane zostały z neutronów i protonów. Powstały one w trzeciej minucie bycia kosmosu. Oprócz deuterów powstały inne elektrojądra atomowe: helu, berylu i litu.

Następny przełomowy moment w historii wszechświata nastąpił dopiero 100 tys. lat później. Wówczas powstały pierwsze neutralne atomy, a przestrzeń stała się przeźroczysta dla protonów. Później zaczęły powstawać pierwsze gwiazdy, galaktyki i inne ciała niebieskie wypełniające cały kosmos.

Przedstawiona kolej nie jest do końca udowodniona. Ma on jednak jeszcze wiele niezrozumiałych elementów. Jednym z nich jest niemożność wytłumaczenia jednorodności rozpadu masy w czasie i przestrzeni.


ZAKOŃCZENIE
W przyszłości, za miliardy lat, być może gwiazdy przestaną świecić i wszechświat znowu zacznie się kurczyć, a nawet może dojść do powtórnej postaci wszechświata (ognista kula o wielkości mniejszej niż atom) i do powtórnej ewolucji.
 
_________________________________
Jeśli pomogłem daj +
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 3 nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...