menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Romans, miłość, małżeństwo. Związki między kobietami i mężczyznami w świecie szlacheckim.
Witam na takim temat mam napisać rozprawkę opierając się o Pana Tadeusza. Wiem że cała rozprawka to dużo. Jeśli ktoś by mógł zrobić było by miło. Ja nigdy nie umiałem rozpocząć rozprawki i dlatego chciałbym, abyście mogli dla mnie napisać początek ze sformułowaną tezą, ja sobie resztę dopiszę, chyba że ktoś by dał radę to całą by było miło dostać :)
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Miłość- najtarsze uczucie świata. Tak dominujące na tym świecie, że natchnęło wielu pisarzy i poetów do napisania wielu motywów literackich. Miłość w "Panu Tadeuszu" występująca między mężczyzną, a kobietą ma rózne oblicza- jest nieszczęśliwa lub spełniona.Wątek miłosny w "Panu Tadeuszu" jest wyraźnie zaznaczającym się uczuciem w całej książce. To własnie niespełniona miłość Jacka Soplicy do Ewy Horeszkówny była początkiem konfliktu między tymi dwoma rodami, jak i jej następstwem były straszne i liczne zbrodnie. Żona Jacka Soplicy, nigdy przez niego nie pokochana, umiera z żalu wkrótce po porodzie syna- Tadeusza. Ukochana Jacka- Ewa zostaje zesłana w głąb Rosji wraz ze swoim mężem, gdzie umierają i zostawiają swoją córkę- Zosię. Kiedy Jacek Soplica uświadamia sobie straszne konsekwencje swych czynów powodowanych nieszczęsliwą miłością (m. in. zabicie Stolnika- ojca Ewy, pijaństwo) przywdział habit bernardyna, nadając sobie imię Robak- "...jako robak w prochu..."- znak pokory i skruchy. Jednym z celów Jacka Soplicy jest związanie węzłem małżeńskim Tedeusza i Zosię. Miłość Tadeusza i Zosi jest spełniona jak i wydoskonalona przez autora. Prócz pięknej, delikatnej i subtelnej miłości parę łączą jeszcze inne cechy i uczucia: miłość do ojczyzny, zdolność do jej troski, wrażliwość na los poddanych jak i zdolność do odtworzenia ideałów szlachty.Mimo nieszczęśliwej, strasznej w konsekwencjach miłości Jacka Soplicy autor zadbał o to, aby zakończenie skończyło się szczęśliwie. I tak się dzieje, spełnia się marzenie Jacka- Tadeusz i Zosia zostają małżeństwem, co daje początek pokoju między tymi dwoma rodami.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...