menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Pomoże ktoś napisać prace semestralną z polaka na temat  Bunt jako cecha bohatera romantycznego  . pilne
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

2 odpowiedzi

more_vert
W XIX w. Polsce było wiele czynników, które wpłynęły na kształtowanie się bohatera romantycznego. Duże znaczenie miały wpływy zachodnioeuropejskie. W polskiej literaturze romantycznej jedną z ważniejszych cech charakterystycznych był bunt. Bohater protestował przeciw utartym normom życia społecznego i politycznego kraju. Na stworzenie polskich sylwetek najistotniejszy wpływ miała sytuacja wewnętrzna państwa, które było pod zaborami (powstania narodowe 1830, 1848, 1863). Dlatego też artyści stworzyli bohaterów, dla których najważniejsza była walka o wyzwolenie z niewoli i ofiara na rzecz ojczyzny, włącznie z poświęceniem dla niej życia.
Jednym z takich bohaterów był Konrad Wallenrod - tytułowa postać z powieści poetyckiej Adama Mickiewicza. Mężczyzna zbuntował się najpierw przeciwko Krzyżakom , którzy porwali go z rodzinnego domu na Litwie. Następnie wrócił do swojego kraju i był wstrząśnięty i poruszony jego słabością oraz potęgą Zakonu Krzyżackiego. Jako dorosły człowiek przeszedł jednak na stronę wroga, gdyż zdał sobie sprawę, że dla dobra swoich rodaków musi działać podstępem. Poświęcił dla ojczyzny wszystko, co było dla niego najważniejsze. Podszył się pod słynnego rycerza Konrada Wallenroda . Do końca działał podstępnie, po to żeby zniszczyć Zakon od wewnątrz . Został uznany za zdrajcę zarówno przez Litwinów jak i przez Krzyżaków , dlatego, osamotniony , zabił się , wypijając truciznę . Konrad Wallenrod uznany jest za bohatera romantycznego typowego dla polskich postaci literackich Romantyzmu. Bunt i ofiara dla kraju to najważniejsze zasady, kierujące jego życiem.

Inny charakter miał Gustaw z II i IV cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. Także on przeżywał od młodych lat bunt. Nie mógł pogodzić się ze zdradą ukochanej, która wyszła za mąż za bogatego ziemianina, odrzuciła zaś jego - biednego poetę. Pod wpływem księdza - dawnego nauczyciela nieszczęśliwy mężczyzna postanowił swoje życie poświęcić ojczyźnie.
W III części „Dziadów” w Prologu Gustaw przemienił się w Konrada - bojownika o sprawę narodową. Młody bohater był nie tylko Filaretą , ale również poetą. Swoją twórczością próbował walczyć o szczęście ojczyzny - nawet z Bogiem. Uznał, że taką rolę powinna spełniać poezja. Konrad chciał stanąć na czele swojego narodu. Był gotowy wziąć na siebie wszystkie jego cierpienia, tak samo jak zrobił to antyczny Prometeusz. Ofiara buntownika miała charakter samotnej walki. Podjął ją w imię swojego narodu, dla którego chciał wywalczyć upragnioną wolność. Konrad pytał Boga dlaczego dopuścił do upadku Polski. Zarzucał mu obojętność wobec kraju i jego rodaków. Bluźnił i złorzeczył mu. Nie otrzymał jednak żadnej odpowiedzi. Bunt Konrada przeciwko zaborcom i Bogu, który zezwolił na cierpienia Polaków był charakterystyczny dla bohatera romantycznego. Typowa była również jego późniejsza ofiara z życia na rzecz własnego narodu.

Inaczej rysuje się postać innej postaci romantycznej - Jacka Soplicy z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Utwór powstał w 1834 roku, kiedy to zdawano już sobie sprawę, jakie były przyczyny klęski powstania listopadowego. Bohater przeżył w młodości nieszczęśliwą miłość do córki bogatego magnata. Buntował się przeciwko różnicom obowiązującym w dziewiętnastowiecznym świecie. Doprowadziło to go do zabójstwa przyjaciela. Odtąd postanowił zmienić swoje życie. Nienawiść i bunt skierował przeciwko wrogom ojczyzny - Moskalom. Wstąpił do zakonu i jako ks. Robak stał się działaczem i emisariuszem politycznym. Dla ojczyzny nie szczędził zdrowia i sił. Brał udział w wielu bitwach. Jego marzeniem było wywołanie na Litwie powstania w momencie wkroczenia na nią wojsk polskich i napoleońskich, idących na Moskwę. Jacek Soplica jako typowy bohater romantyczny poniósł ofiarę z życia.
Bohaterowie romantyczni nie wywalczyli dla Polski niepodległości, ale pokazali, że nie należy się poddawać. Nie można tracić nadziei . Ofiara złożona przez nich nie była nadaremna. Bunt jako cecha charakteru jest typowa dla każdego pokolenia . Nawet dzisiaj młodzi ludzie sprzeciwiają się wielu normom i zasadom życia wyznawanym przez starsze pokolenie.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Oferuję pomoc w pisaniu prac z języka polskiego – prace maturalne, prace kontrolne, wypracowania, rozprawki, streszczenia, opracowania etc. Pomoc w doborze lektur, pisaniu bibliografii i planów wypowiedzi.
Rzecz pierwsza i najważniejsza - tępię plagiaty i jakiekolwiek przepisywanie z sieci.
Każda praca jest nowa, pisana na indywidualne zamówienie, umieszczone w niej pozycje wybierane są wspólnie, bądź podawane przez zamawiającego.
Zakres: literatura polska i powszechna. Bibliografia spoza kanonu lektur.
Każda praca maturalna posiada ramowy plan wypowiedzi (konspekt) i bibliografię oraz dodatkową kartkę z cytatami.
Oferuję także pomoc w doborze lektur i pisaniu bibliografii. Każda bibliografia pisana jest na indywidualne zamówienie, umieszczone w niej pozycje wybierane są wspólnie, bądź podawane przez zamawiającego. Bibliografia zawiera literaturę podmiotu (lektury i ich liczba do ustalenia) i literaturę przedmiotu (min. 10 pozycji do wyboru).
Posiadam pięcioletnie doświadczenie. Cena każdej pracy do ustalenia indywidualnie.

Mój mail: [email protected]

Znajdź mnie na facebooku: http://ofu.pl/xx04km05
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...