menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Poproszę jak najwięcej ciekawostek o Napolenonie
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

2 odpowiedzi

more_vert
W życiu Napoleona uzbierało się wiele anegdot i ciekawostek. Francuski cesarz słynął nie tylko z wielkich podbojów ale i dziwacznych jak na owe czasy zachowań. Nosił słynne nakrycie głowy w kształcie pieroga , które po dziś dzień jest kojarzone z wielkim wodzem. Pierwszy raz założył go mając 10 lat, będąc uczniem wojskowej szkoły w Brienne-le Chateau. Potem już zawsze go nosił na głowie, nawet podczas wielkich kampanii wojskowych. Bonaparte był też łakomczuchem, uwielbiał zajadać się ciastkiem , które specjalnie dla niego wymyślił cesarski cukiernik – ciastko zyskało światową sławę a nazywa się napoleonka. Napoleon Bonaparte uwielbiał kobiety , jedną ze sławnych miłości wodza Francji, była urocza 21-letnia polska hrabina Maria Walewska. Napoleon uwielbiał naturalny zapach kobiet i kiedy powracał z wypraw wojennych ,dużo wcześniej pisał liścik do swojej miłości, aby ta nie myła się do jego powrotu. Ponoć taki zapach podniecał Napoleona i dodawał mu siarczystego wigoru w łóżku z damą. Poniżej przeczytasz 20 innych ciekawostek z życia Napoleona Bonaparte;
1.   Na podstawie wypowiedzi Napoleona oraz jego listów i zachowań szacuje się jego iloraz inteligencji na 150, podobnie jak iloraz inteligencji Mozarta.
2.   Spał bardzo mało, zwykle wstawał ok. 5:00 lub 6:00 a kładł się spać ok. 24:00, 1:00 lub nawet 2:00.
3.   Zdarzało mu się zasypiać na polu bitwy. Sen taki trwał zazwyczaj kwadrans.
4.   Jego wielkim idolem był Paoli, pragnął być taki jak on. Chciał walczyć o suwerenność Korsyki. Przez wszystkie młodzieńcze lata żył w wielkiej nienawiści do narodu francuskiego.
5.   Miał 168 cm wzrostu.
6.   Napoleon Bonaparte miał zwyczaj przemierzać ulice Paryża incognito, w cylindrze na głowie i cywilnym ubraniu tak żeby nie być rozpoznanym. Podczas jednego z takich wypadów wszedł do jubilera i lustrując kosztowny naszyjnik mruknął coś o „kuglarzu Bonaparte”. Jubiler usłyszawszy to wpadł w furię, chwycił ciężką miotłę i klnąc straszliwie rzucił się na człowieka obrażającego Cesarza. Później monarcha wspominał, że wysłuchanie tej porcji wyzwisk i strącenie mu cylindra z głowy było jedną spośród najprzyjemniejszych chwil w jego życiu. Jubiler nieświadomie zademonstrował swoje oddanie Cesarzowi, lecz gdyby wielki marszałek dworu nie zastawił go swym ciałem i nie wziął razów na swoje plecy, dając Bonapartemu szanse ucieczki, „Bóg Wojny” zostałby obity przez poddanego jak kundel.
7.   Panicznie bał się kotów.
8.   Codziennie się kąpał, co dla wielu było dowodem jego barbarzyństwa.
9.   Naukowcy podają, że ludzie leworęczni są bardziej inteligentni. Towarzystwo Mensa zrzeszające ludzi o bardzo wysokim IQ, podaje, że ponad 20% członków towarzystwa to ludzie leworęczni. Reader’s Digest podaje informację, że leworęcznymi byli Aleksander Wielki, Juliusz Cezar i Napoleon Bonaparte właśnie.
10.  Był wybitnie uzdolniony matematycznie.
11.  Pochowano go pod trzema wierzbami, które przez długi czas były przedmiotem napoleońskiego kultu.
12.  Naukowcy po charakterze jego pisma oraz po specyficznym formułowaniu zdań w listach stwierdzili, że Napoleon był z pewnością dyslektykiem i mańkutem
13.  Wprowadził we Francji po raz pierwszy na świecie, obowiązek nieodpłatnej nauki w szkołach.
14.  W rzeczywistości faktyczna przyczyna zgonu Napoleona nie jest w pełni znana. Najbardziej wiarygodna hipoteza zakłada, że zmarł on wskutek raka żołądka.
15.  W Japonii na stacjach tokijskiego metra wiszą plakaty z dużym portretem Napoleona, który trzyma w dłoni bilet miesięczny. Przedstawiony tak Cesarz ma jako autorytet przypominać pasażerom o obowiązku pokazywania biletu przy wchodzeniu na peron.
16.  Napoleon we wszystkich państwach, którymi władał zmienił ruch z lewostronnego (wprowadzonego przez papieża Bonifacego VIII w roku 1300) na prawostronny. Do dziś w tych państwach (w tym w Polsce) obowiązuje ruch prawostronny.
17.  Ludwig van Beethoven zadedykował początkowo Napoleonowi swoją trzecią symfonię „Eroica” (heroiczną).
18.  Był prezydentem (1802-1805) i królem Włoch w latach 1805-1814.
19.  Kiedyś podczas jednej z narad, Cesarz zapragnął spojrzeć na mapę, znajdującą się wysoko na półce. „Sir, ja po nią sięgnę, jestem większy!” – zaoferował natychmiast jeden z adiutantów. „Nie większy, tylko wyższy!” – odparł natychmiast Napoleon.
20.  Napoleon chciał za wszelką cenę dostać się do Piramidy Cheopsa, co mu się wreszcie udało. Kulisy tego wydarzenia odsłoniła telewizja Discovery w programie „Obsesje NAPOLEONA – Egipt”. Z przedstawionych tam materiałów wynika, że Cesarz poprosił wszystkich o to, aby pozostawić go samego w Komnacie Królewskiej Wielkiej Piramidy. Przebywał tam ponad godzinę. Kiedy wreszcie zaniepokojeni oficerowie Napoleona wysłali jednego z nich do komnaty, ten ujrzał niezwykły widok. Napoleon Bonaparte był wstrząśnięty czymś, co zobaczył. Cesarz znany był z tego, że mówił tylko prawdę. Na pytanie, co wydarzyło się w komnacie królewskiej Bonaparte odpowiedział: – Nieważne. I tak by nikt nie uwierzył!
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Napoleon Bonaparte ( francuski : Napoleon Bonaparte , włoski : Napoleone Bonaparte [napoleɔ bɔnɑpaʁt] ; 15 sierpnia 1769 - 5 maja 1821) był francuskim wojskowym i politycznym przywódcą, który wzrosła do wyeksponowany w późniejszych etapach rewolucji francuskiej i jej powiązanych wojen w Europie .
Jak Napoleon I był cesarz francuski 1804/15. Jego reformy prawa, Kodeks Napoleona , był znaczący wpływ na wielu cywilnoprawnych prawnych na całym świecie, ale jest najbardziej znany ze swojej roli w wojnach przeciwko Francji prowadził przez szereg koalicji, tzw wojen napoleońskich . Założył hegemonię nad większością Europy kontynentalnej i starał się szerzyć ideały rewolucji francuskiej, podczas konsolidacji o imperialnej monarchii który przywrócił aspekty obalonego ancien regime . Ze względu na jego sukces w tych wojen, często przed wrogami numerycznie wyjątkowego, jest ogólnie uważany za jednego z największych dowódców wszech czasów, a jego kampanie studiował na akademiach wojskowych na całym świecie. [ 1 ]
Napoleon urodził się w Ajaccio na Korsyce do rodziców szlachetnego włoskiego pochodzenia. Trenował jako oficer artylerii we Francji kontynentalnej. On wzrosła do wyeksponowany w ramach Republiki Francuskiej Pierwszy i doprowadził udanych kampanii przeciwko First i Second Koalicje sprzymierzonych przeciwko Francji. Poprowadził udanej inwazji półwyspu włoskiego.
W 1799 roku zorganizował zamach stanu i zainstalowaniu się jako Pierwszy Konsul , pięć lat później francuski Senat ogłosił go cesarzem. W pierwszej dekadzie 19 wieku, francuski Cesarstwo Napoleona zaangażował się w szereg konfliktów, wojen napoleońskich, które dotyczyły wszystkich głównych europejskiej władzy. [ 1 ] Po passę zwycięstw, Francja zapewniła sobie dominującą pozycję w Europie kontynentalnej, Napoleon i utrzymywany francuską strefę wpływów poprzez tworzenie szerokich sojuszy i mianowanie znajomych i członków rodziny do rządzenia innych krajach europejskich Francji państw klienckich .
Wojna Peninsular i 1812 francuski inwazja Rosji oznaczone punkty zwrotne w losach Napoleona. Jego Grande Armée został poważnie uszkodzony w kampanii i nigdy w pełni odzyskane. W 1813 roku, szósta Koalicja pokonał swych sił w Lipsku , w roku następnym Koalicja inwazji Francji, Napoleon zmuszony do abdykacji i zesłano go na wyspę Elbę . Mniej niż rok później, uciekł Elby i powrócił do władzy, ale został pokonany w bitwie pod Waterloo w czerwcu 1815 roku. Napoleon spędził ostatnie sześć lat życia w zamknięciu przez Brytyjczyków na wyspie św Helena . Autopsja stwierdziła zmarł raka żołądka , ale nie było się debata na temat przyczyny jego śmierci, jak niektórzy uczeni spekulują, że był ofiarą zatrucia arszenikiem .
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...