menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Proszę pomóżcie mi napisać opowiadanie  - ślub Balladyny
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Balladyna to główna bohaterka dramatu Juliusza Słowackiegopt. ,, Balladyna" uboga dziewczyna wiejska, ktora za wszelką cenę chce zostać królową. Autor nadał jaj rzadko spotykane imię, które wywodzi się od słowa ballada. Być może chciał w ten sposób podkreślić jej niezwyczajny charakter.
      Balladyna jest piękną, wysoką i szczupłą brunetką o czarnych jak węgiel oczach. Ma lśniące włosy, różane usta i jasną twarz. Jednak jej piękno jest tylko zewnętrzne, gdyż charakter nie ma nic wspólnego z urodą... Postać Balladyny poeta skontrastował z jej siostrą- Aliną, ktora jest piękna i dobra.
      Niektore cechy charakteru Balladyny autor tłumaczy jej wychowaniem. Matka dziewcząt, uboga wdowa, zawsze wyróżniała starszą córkę. Marzyła, że wyjdzie ona bogato za mąż i będzie wielką panią. Marzenia matki pogłebiały pychę dziewczyny. Poeta ukazuje Balladynę jako osobę skryta, przewrotną, chciwą i obojętną na uczucia matki i siostry. Potrafi byc wobec nich opryskliwa i niemiła, natomiast gdy rozmawia z Kirkorem, jest grzeczna i uprzejma. Nawet kiedy zapewnia o swych uczuciach, nie jest do końca szczera. Kłamie gdy mówi ,,... prócz matki, siostry, wszystko ci poświęcę". W rzeczywistości chce zdobyć pieniądze i władzę. Dla dzbanka malin, od którego zależy jej bogate zamążpójście, Balladyna zabija siostrę. Mimo że osiąga wreszcie cel, w dalszym ciągu pragnąc władzy, zabija tych, którzy stoją na jej drodze do korony. Naprawdę jednak jest tchórzliwa. Boi się kary, dlatego pragnie zmyć z czoła krwawą plamę. Kocha władzę, dlatego nie chce dla przywrócenia siostrze życia wrócić do ubogiej chaty. Dopiero, gdy zostaje królową, pragne rządzić sprawiedliwie. Wydaje trzy wyroki śmierci na siebie samą. Śmierc spada na nią nagle i niespodziewanie, gdy jest przekonana, że nic jej nie grozi. Ginie od uderzenia pioruna.
      Zgodnie z baśniowym charakterem dramatu za popełnione winy spotyka główną bohaterkę zasłużona kara. Balladyna to jedna z najciekawszych postaci dramatu Juliusza Słowackiego, ciężko zapomnieć o jej tragicznych losach.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...