menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Plan wydarzeń rozwijania się miłości.
Pieśń nad pieśniami
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
"Pieśń nad pieśniami"- analiza, coś dla maturzystów!!! "Pieśń nad pieśniami" przypisywana jest przez tradycję mądremu królowi Salomonowi. Jest najpiękniejszym i najbardziej znanym poematem miłosnym, który interpretuje się jako dialog Boga z kochającym go ludem lub jako rozmowę Chrystusa z Kościołem bądż zakochaną w nim duszą. Ten cudowny i niezwykle wymowny poemat miłosny jest dialogiem między Oblubieńcem i Oblubienicą. Miłość łącząca tych dwoje młodych ludzi jest miłością trudną, cierpiącą, skomplikowaną, bardzo złożoną i wymagająca wielu wyrzeczeń. Oblubienica nie może się już doczekać chwili, gdy będzie ze swoim ukochanym, poczuje jego bliskość i obecność. Czeka z niecierpliwością na swego wybranka serca. Pragnie przyjąć go i ugościć godnie, najlepiej jak potrafi. Oblubieniec zaś wychwala urodę ukochanej, jej śliczne policzki, piękną szyję, oczy wyglądające jak gołębice; wielokrotnie akcentuje jej piękno, niepowtarzalną urodziwość. Nazywa ją nawet "przyjaciółką swoją". Również Oblubienica zachwyca się urodą swego wybranka. Oboje dążą ku sobie, poszukują się, przyciągają się jak bieguny magnezu. Na drodze do ich szczęścia staje jednak przeszkoda, pewna trudność, która uniemożliwia im bycie ze sobą. Miłość Oblubienicy i Oblubieńca jest miłością czysto fizyczną!!! Pobrzmiewa tutaj nutka erotyzmu, budząca z pewnością u niejednego czytelnika kontrowersje.
Ads by Google
Powieść środowiskowa  Danuta Mikołajewska - "Reanimacja". Rzecz o medycynie i miłości. Wejdź!
mikolajewska.net.pl
TV+Internet+Telefon  Wybierz niesamowity pakiet DIALOG Sprawdź już dziś!
Dialog.pl/OceanMozliwosci
Bohaterowie poematu charakteryzowani są przez motywy przyrody. Oblubienica zostaje porównana do lilii i gołębicy, Oblubieniec zaś do jelenia i gazeli. Takie odwoływanie się do świata natury jest cechą charakterystyczną stylu biblijnegi i niejednokrotnie pojawia się na przykład w przypowieściach. Przenośnie ( metafory) ukazują siłę fizyczną i zwinność mężczyzny, który wraz z nadejściem Wielkanocy przybywa po Oblubienice. Oblubieniec zaprezentowany w poemacie "Pieśń nad pieśniami" jest Chrystusem, który pasie swoje owieczki, Oblubienica zaś to uosobienie ludu zgromadzonego wokół Kościoła, "owieczki Chrystusa", wypełniające wole swego Stwórcy, pragnące nagrody w postaci życia wiecznego po śmierci. Szczególną rolę odgrywa więc tutaj symbolika, jakże charakterystyczna dla utworów biblijnych. W "Pieśni nad piśniami" brakuje dokładnych opisów, nie wiemy, jak wyglądali dokładnie bohaterowie, nie znamy ich psychologicznych motywacji. Styl owego poematu sprawia wrażenie wielkiej prostoty, ale ta prostota nie wyklucza kunsztowności.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 5 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...