menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Napisz wypracowanie na temat cytatu - Odpowiedzialni jesteśmy nie tylko za to, co robimy, lecz i za to, czego nie robimy.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Odpowiedzialność ma wiele znaczeń. Można być odpowiedzialnym za siebie, za kogoś, można brać na siebie odpowiedzialność i można ponosić odpowiedzialność. Słownikowa definicja odpowiedzialności brzmi:

Odpowiedzialność, obowiązek ponoszenia przewidzianych przez przepisy prawne konsekwencji zachowania się własnego lub innych osób. W zależności od przyjętego dla jej ustalenia kryterium rozróżnia się wiele rodzajów odpowiedzialności: cywilną, karną, konstytucyjną, polityczną, prawną. Powstają coraz to nowe apele, głoszące, by być odpowiedzialnym. O odpowiedzialności słyszy się teraz wszędzie: w szkole, w domu, w telewizji, w Internecie, w książkach, a nawet w rozmowach między przyjaciółmi. Cała Europa głosi, iż ludzie powinni być
bardziej odpowiedzialni. Wszyscy mówią, że nie ma już ludzi, którzy zdają sobie sprawę, z odpowiedzialności, jaka na nich ciąży.

Wszyscy ponosimy za kogoś dobro ich dzieci. Członkowie rodziny odpowiedzialność. Rodzice są odpowiedzialni za duchowe, psychiczne i fizyczne odpowiedzialni są wzajemnie jedni za drugich. Nauczyciele odpowiedzialni są za studentów. Każdy urzędnik państwowy, począwszy od najniższego szczebla a skończywszy na samym prezydencie, jest odpowiedzialny za podległych mu ludzi i za powierzone mu zadania. Kierowcy, lekarze, policjanci, pielęgniarki, piloci samolotów... wszyscy są odpowiedzialni za powierzonych ich trosce i opiece ludzi. W mitologii spotykamy się z pojęciem odpowiedzialności np. Dwanaście prac Heraklesa - są one karą za zamordowanie w afekcie żony i dzieci. Herakles przyjmuje na siebie odpowiedzialność za popełniony czyn i - by się oczyścić z win - dokonuje rzeczy niemożliwych (np. sprowadza z piekła Cerbera, oczyszcza stajnie Augiasza, przynosi jabłka z ogrodu Hesperyd, jednocześnie oswobadzając Prometeusza).

Odpowiedzialność spoczywa na nas z racji bycia na szczycie drabiny ewolucyjnej. Jako jedyny gatunek jesteśmy zdolni do autodestrukcji, posiadamy broń która w ciągu paru sekund unicestwi nie tylko nas ale każde stworzenie zamieszkujące planetę. Jak groźna jest to technika przekonaliśmy się niejednokrotnie, w momentach kiedy ludzka głupota przezwyciężyła zdrowy rozsądek.

Każdy człowiek odgrywa jakaś role w danej społeczności. Może to być mniejsza społeczność jak np. Miasto a możemy mówić o roli jednostki wręcz w globalnym słowa znaczeniu. Dlatego zarówno groźna jak i twórcza jest Idea. Z jednej myśli potrafi zrodzić się konflikt na światową skale Idea faszyzmu idea komunizmu. Wystarczy jedna myśl która upadnie na podatny grunt, i rodzi się konflikt. Z ideą związany jest również postęp cywilizacyjny który zrodził się z ludzkiego lenistwa. Dlatego osiągnięcia danych cywilizacji zawdzięczamy ideom, które przetrwały mimo upływu lat.

Filozofia XX wieku porzuciła pytania o człowieka i jego świat, lecz kulminowała się na filozofii odpowiedzialności, z jednej strony rozwój dokonujący się wewnątrz samej filozofii, z drugiej zaś dramatyczne wydarzenia minionego stulecia sprawiły, iż pojęcie oraz fenomen odpowiedzialności, znalazły się w centrum zainteresowania.

Ludzie nie potrafili poradzić sobie z tak dużą odpowiedzialnością, dlatego wymyślali przeróżne bóstwa mające na celu, przejęcie części obowiązków za które sami byliśmy odpowiedzialni stąd wzięły się religie. Człowiek nie zawsze potrafi poradzić sobie z daną odpowiedzialnością dlatego wierzy, że jest ktoś nad nim ktoś kto czuwa nad nami i jest odpowiedzialny za nasz los oraz los świata. Podsumowując, człowiek został obarczony ogromną odpowiedzialnością, dlatego od najmłodszych lat uczymy się zachowań przejmując stereotypy społeczności w której się wychowujemy uczymy się wykonywania powierzonych obowiązków oraz podejmowania właściwych decyzji. Dlatego słowa Antoine de Sait-Expuery`ego przypisują odpowiedzialność jako podstawę konstytucji człowieka, która jest niezależna od jego woli od jego wyboru, lecz przynależy mu niezależnie od tego czy tak chce czy nie. Tak jak powiedział Moliere Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to co robimy, ale także za to, czego nie robimy.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...