menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Opisz uczucia Joanny jaki miała wyobrażając sobie sąd Lektura ABC Elizy Orzeszkowej.

Potrzebuje szybkiej odpowiedzi :)
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Joanna Lipska to główna bohaterka noweli Elizy Orzeszkowej pt. ,,A...B...C...". Była młodą dziewczyną, sierotą. Mieszkała wraz z bratem Mieczysławem w skromnym mieszkanku nad szynkiem i sklepikiem. Zajmowała się domem, troskliwie opiekowała się chorowitym bratem. Marzyła o tym, żeby pracować i zarabiać na siebie.
Jej szczupła, zgrabna postać była okryta wełnianą sukienką, skromną i zniszczoną. Nosiła też czarny kapelusz i niezgrabne trzewiki. Miała bladą, smutną twarz o zamyślonych szarych oczach. Długie złociste włosy splatała w warkocz. Była młoda i ładna, ale ubogi strój nie dawał jej uroku.
Joannę cechowała nieśmiałość. Cicho krzątała się po ubogich pokojach. Pracowicie spędzała dni sprzątając, piorąc, gotując posiłki, naprawiając dziurawą odzież. Opieka nad bratem sprawiała jej przyjemność. Joanna Lipska była osobą skłonną do poświęceń. Bardzo lubiła dzieci i umiała skłonić je do nauki. Same do niej przychodziły, aby uczyć się czytać i pisać. Z uporem dążyła do upragnionego celu. Nauczanie dzieci z sąsiedztwa dało jej wielką satysfakcję.
Joasia była odważana. Stanęła przed sądem, gdzie broniła swoich racji. Nie dała się przekonać, że jej postępowanie zasługuje na karę. Czuła, że uczenie dzieci jest działaniem dobrym i szlachetnym. Była gotowa pójść do więzienia i odbyć tam wyrok.
Bohaterka noweli była miła i sympatyczna. Nie przechwalała się swoimi osiągnięciami, była znana i lubiana przez mieszkańców kamienicy. Zawsze chętnie pomagała innym. Ta postać bardzo mi się podoba. Chciałabym mieć taką nauczycielkę.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...