menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Jakie wydarzenia historyczne miały wpływ na psychikę bohatera przedwiośnia i jego rozumienie świata?
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
-Rewolucja w Baku

Młody Baryka jest entuzjastycznie nastawiony do wizji rewolucji, uczestniczy w wiecach jest to jego sposób na dojrzewanie i szukanie
własnej drogi życiowej. Jest to człowiek poszukujący swojej wielkiej idei, outsider, głównym rysem jego charakteru jest przekora, młody gniewny będący zawsze oponentem.
W Baku Cezary zostaje zmuszony do pracy
przy grzebaniu ciał ofiar powstania, z czasem obojętnieje na ludzką tragedię dopiero bezsensowna śmierć pięknej Ormianki uświadamia mu bezsensowność i okrucieństwo zbrodni, wywiera to ogromny wpływ na jego psychikę. Gdy spotyka ojca i daje się namówić na powrót do ojczyzny jest to jedynie konsekwencja miłości do niego.
Z piekła, w który znajdował się zagubiony, niemogący podjąć decyzji, po której stronie
chce się opowiedzieć, młody człowiek wyciąga go ojciec i w drodze powrotnej do ojczyzny opowiada mu o „szklanych domach”. Cezary, pomimo, że kocha ojca nie może uwierzyć w historię szklanych domów
. Cezary po przekroczeniu granicy widzi nędze i brud w małym miasteczku i wie, że szklane domy były wytworem chorego ojca.
Polska rozczarowuj Barykę, przepełniają go mieszane uczucia zupełnie jak w jego całym życiu. Napotyka kolejne rozczarowanie. Polska nie jest jego ojczyzną w pełni znaczenia tego słowa, jednakże postanawia podjąć walkę i spróbować zaangażować się w jej życie, nawet bierze udział w wojnie polsko-rosyjskiej.
Cezary Baryka nie wie, kim jest, nie potrafi znaleźć własnego miejsca, wszędzie okazuje się być niechcianym nawet w Nawłoci. Jego zmagania z Polską są wyniszczające, a jego polskość z czasem wydaje się być coraz bardziej zachwiana. Rozterki związane z określeniem własnej tożsamości zaczęły się z momentem śmierci matki i właściwie do końca powieści nie mają ujścia.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...