menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
,,Antgona" Jestes tebańskim dziennikarze - napisz notatke do gazety codziennej o rzadach Kreona.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Powinno Ci pomóc:

Kreon i Edyp byli następcami tronu królewskiego po śmierci Laiosa. Jednak nad krajem , w którym sprawowali władzę ciążyło fatum . Przyczyna była podwójna zbrodnia Edypa : ojcobóstwo i kaziroctwo. To stanowiło główny powod dla bóstw olimpijskich . Teby zaczęły nawiedzać wszelakie klęski i katastrofy.
Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie. Jego racjonalizm i tyrania wzbudzały strach w społeczeństwie . Mimo iż podawał się za władcę dobrego i sprawiedliwego , w rzeczywistości było to tylko jego błedne mniemanie. Kreon wywyższal się w każdej sytuacji , nawet w rozmowie z synem. Haimon tłumaczył ojcu , że skazując Antygonę na śmierć , pozbawi szczęścia własnego syna. Jednak Kreon pozostaje obojętny wobec cierpienia pary kochanków . Młodzieniec podkreśla także , że król powinien opierac swą władzę na miłosci i godnym zrozumieniu , a nie nienawiści . Monarcha wydaje się być całkowicie bezdusznym człowiekiem . Cały zcas trwa w przekonaniu , iż jego działania są słuszne . Jednak jego lekkomyślność i brak wyobrażni spowodowały samobójstwo syna , żony i Antygony . Był bezwzględny wobec wykroczeń. Wyrok wydany na narzeczona jego syna był okrutny : " I żywcem wrzuć do skalistej jamy . Jadła dam tylko tyle , co konieczne . By miasto całkiem od skazy uchronić ... Wywieżc ją każę w bezludne pustkowie ." Kreon chciał być również za wszelka cenę konsekwentny i uparty . Dowiódł tego w konflikcie z Antygoną . POnadto w jego rządach nie było miejsca na religie i tradycję. Prawa ludzkie przekładał nad prawa boskie . Zabronił miedzy innymi pochowanie ciała Polinejkesa . Jednak mimo wszystko troszczył się o swój lud . Bardzo kochał swoją rodzinę , gdyż śmierć najbliższychprzeżył niesamowicie . Potwierdza to wypowiedż :"Ach widzę nedzy mowę , mękę! Jakaż mnie jeszcze boleść czeka ?! A tam przecież martwe leży . Ach , ach mój synu ciało twej macierzy ."
Edyp sprawował rządy całkowicie odmienne od Kreona . Kochał lud i troszczył się o niego , martwiąc sie każdym jego niepowodzeniem :" Wyjaw to mężowi , Co chce wam ulżyć ; bo byłby bez serca , Gdyby ten widok mu serca nie wzruszył ." Edyp rzeczywiście kierował się dobrem państwa . Cierpienie narodu utożsamił z własnym bólem . Postanowił , ze bedzie szukał prawdy ta długo , aż ją znajdzie i uwolni kraj od nieszczęść :" Z wami ja wspólnie siły złączonemi spłacę dług bogu i dług naszej ziemi ."Ponadto był on dla Tebańczyków opiekunem , obrońcą oraz ich sługą . Władca nie zaniedbał w swych rządach niczego , co mogłoby zniesławić jego imię. Edyp również był wspaniałym ojcem dla swych dzieci . Umierając , prosił brata Jokasty o zaopiekowanie się jego córkami : Antygoną i Ismeną . Przykładem niech będzie cytat :"Lecz o biedaczki , sieroce dziewczęta , ktore siadały tu ze mną pospołu , z którymi skoro wyciągały rączęta , każdą się strawą dzieliłem ze stołu , o te się troskaj ; pozwól je rękami objąć , rzewnymi opłakać je łzami . Uczyń to , książę szlachetny ." Królowi bardzo zależało na szczęściu nie tylko córek , ale także mieszkańców Teb . Wiedzaił , iż odchodząc , uwolni naród od klęsk i zaraz . Ta decyzja świadczyła o jego prawdziwej miłości do Tebańczyków .
Zarówno jedna postać , jak i druga zajęła bardzo ważne miejsce w historii swego państwa . Edyp zawsze troszczył się o naród , starając sie być mu wiernym i oddanym . Kreon natomiast , rządząc miastem , mógłby kierowac sie nie tylko rozumem , ale również uczuciami . Oszczedził by w ten sposób cierpienie swoim bliskim i cieszyłby się większym uznaniem wśród podwładnych.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...