Przedstaw charakterystykę społeczeństwa w ''Lalce''B.Prusa

+1 głos
7,429 wizyt
Przedstaw charakterystykę społeczeństwa w ''Lalce''B.prusa
zadanie dodane 10 grudnia 2010 w Język polski przez użytkownika mrowa2016 (-11,190) [Szkoła średnia]
edycja 11 grudnia 2010 przez użytkownika -KaI-
Zobacz podobne: Przedstaw charakterystykę społeczeństwa w ''Lalce''B.Prusa


1 odpowiedź

0 głosów
W powieści Bolesław Prus dużo miejsca poświęca mieszkańcom Warszawy, prezentując różne warstwy społeczności tego miasta.

Arystokrację Prus przedstawia negatywnie. Najczęściej utrzymuje się ona z nędznych resztek dawnych fortun. Cechuje ją pasożytnictwo, próżniactwo, wystawny tryb życia, gonitwa za rozrywkami, brak patriotyzmu, nieuzasadniona pycha z powodu arystokratycznego pochodzenia, pogarda dla ludzi pracy, brak godności własnej. Właśnie tę grupę społeczną oskarża pisarz o doprowadzenie kraju do upadku, o zaniedbanie interesów narodowych, hamowanie postępu i reform. Do arystokracji należą Krzeszowscy, Łęcki, Zasławska, Starski. Ochocki jako jedyny pozytywny przedstawiciel tej grupy jest przez nią lekceważony.
Obok arystokracji Bolesław Prus opisuje mieszczaństwo - najbardziej zróżnicowaną klasę społeczną, zarówno pod względem majątkowym, jak i narodowym. Reprezentantami burżuazji są Wokulski i Szlangbaum, średniozamożnego mieszczaństwa - Minclowie, inteligencji - pani Stawska i studenci, drobnego mieszczaństwa - potomkowie zubożałej szlachty, wykształceni i pracujący.

Obok tych grup Prus dostrzega również biedotę, lud miejski (Wysoccy, Węgiełek, młoda prostytutka) - ludzi pozbawionych pomocy, zdanych tylko na siebie. Do tej grupy należą biedniejsi rzemieślnicy, drobni sprzedawcy, złodzieje, prostytutki, przestępcy, osoby bez stałego miejsca zatrudnienia, także studenci.

Mieszczaństwo polskie w „Lalce" pozbawione jest szerszych perspektyw (wyjątkiem jest tutaj kupiec Wokulski); jest apatyczne i bierne. To ludzie niezbyt pracowici, charakteryzujący się konserwatyzmem poglądów i obawą przed nowoczesnością; ekonomicznie słabi, bez kapitału, który mogliby zainwestować w handel czy przemysł. W przeciwieństwie do nich mieszczaństwo niemieckie, reprezentowane przez rodzinę Minclów, posiada wiele zalet: pracowitość, oszczędność, rzetelność. Grupa ta dość szybko ulegała polonizacji i stawała się wartościową, produktywną częścią polskiego społeczeństwa. Mieszczaństwo żydowskie z kolei to grupa bardzo przedsiębiorcza, dysponująca znacznymi środkami finansowymi i prowadząca liczne interesy.
odpowiedź 11 grudnia 2010 przez użytkownika -KaI- (293,430)

Podobne zadania

+1 głos
1 odpowiedź
9,363 wizyt zadanie dodane 17 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika buziaczek (10) [Szkoła podstawowa]
0 głosów
0 odpowiedzi
290 wizyt zadanie dodane 16 listopada 2012 w WOS przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]
+1 głos
1 odpowiedź
1,834 wizyt zadanie dodane 10 grudnia 2010 w Język polski przez użytkownika mrowa2016 (-11,190) [Szkoła średnia]
+1 głos
1 odpowiedź
4,791 wizyt zadanie dodane 12 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika edyta80 (10) [Szkoła podstawowa]
0 głosów
1 odpowiedź

 


14,040 zadań

12,236 odpowiedzi

126,270 komentarzy

66,474 użytkowników

Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!