menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Ustrój kształtujący się w tym czasie
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
 
verified
Najlepsza
W II wieku p.n.e. nastąpił kryzys wewnętrzny w państwie do którego doprowadziły wyniszczające wojny domowe. Zaostrzyły się konflikty społeczne, zaczęła szerzyć się korupcja. System skierował się w stronę rządów dyktatorskich i zawiązywano triumwiraty. Nieograniczona władza należała do Gajusza Juliusza Cezara, a potem jego następcy Oktawiana Augusta. Nastała nowa era - cesarstwo, czyli Imperium Romanum. Początkową formą ustroju cesarstwa był pryncypat. Nazwa zrodziła się od określenia pierwszy obywatel, princeps. Oktawian August sprawując władzę monarszą, nie określał się jako dyktator tylko "caesar". Cesarz w pryncypacie rządził wspólnie z senatem. Była to forma jedynowładztwa przy zachowaniu pozorów władzy republikańskiej. Pryncypat zaczął przekształcać się w monarchię absolutną i cesarz Dioklecjan zastąpił go nową formą ustroju - dominatem. Etap ten przypada na okres późnego cesarstwa. Cesarz był panem życia i dobytku swoich poddanych. Jego rządy były nieograniczone, a wola stanowiła prawo. Opierał się na wojsku i rozbudowanej kadrze urzędniczej. Poddani oddawali mu cześć boską. Z czasem doszło do podziału rządów w imperium, gdzie jedność państwa miała zostać zachowana. Ostatecznie ukształtowało się cesarstwo wschodnio-rzymskie i zachodnio-rzymskie. Reformy zaprowadzone przez Konstantyna I Wielkiego przekształciły Imperium Romanum w monarchię absolutną. Ustanowił on Konstantynopol w cesarstwie wschodnio-rzymskim mianem drugiej stolicy państwa, która zdołała oprzeć się najazdom ludów germańskich. W 476 roku p.n.e. ostatni cesarz zachodnio-rzymski Romulus Augustulus został usunięty przez germańskiego wodza Odoakra, co zakończyło okres jego istnienia. Cesarstwo wschodnio-rzymskie przetrwało do 1453 roku jako cesarstwo bizantyjskie, gdzie rozwinęła się wysoka kultura określana mianem bizantyjskiej.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
No mniej więcej to

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...